ایمنی مخازن آب خانگی

ایمنی مخازن آب خانگی ، تأمین آب منازل و ساختمان‌های گوناگون امروزه به یک چالش بزرگ برای مردم در شهرهای بزرگ و خشک ایران تبدیل شده است. آب آشامیدنی در بسیاری از شهرهای ایران، کیفیت و فشار لازم را ندارند. همچنین مشکل کم بودن فشار آب، در آپارتمان‌ها و ساختمان‌های چند طبقه هم به این مشکل اضافه می‌کند. برای حل این مشکل، یکی از بهترین راهکارها، استفاده و خرید مخازن آب خانگی برای ذخیره‌سازی آب سالم است. این تانکرها باید در نقطه‌ای امن برای بهترین کارایی نگهداری شوند. حفظ ایمنی مخازن آب خانگی و نگهداری درست از این منابع آب از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. قبل از خواندن ادامۀ مقاله به شما ییشنهاد می‌کنیم در صورت تمایل به دریافت اطلاعات در رابطه با خرید تانکر آب پلاستیکی به صفحۀ خرید تانکر آب پلاستیکی مراجعه کنید.

در این مقاله قصد داریم تا با نکات و راهکارهایی برای ایمنی مخازن آب خانگی بیشتر آشنا شویم و ببینیم که بهترین مکان و شرایط برای نگهداری این تانکرها چیست.

ایمنی مخازن آب خانگی برای آب آشامیدنی

ایمنی مخازن آب خانگی برای آب آشامیدنی

مخازن آب خانگی امروزه در بیشتر موارد از نوع پلی‌اتیلن خریداری می‌شوند. این تانکرها از جنس پلی‌اتیلن ساخته ‌می‌شوند که به آن‌ها «مواد فود گرید» هم گفته می‌شود. این نوع از پلی اتیلن، برای نگهداری از آب شرب، مناسب‌سازی شده‌ است. این مخازن تا حد زیادی برای نگهداری از آب بهداشتی هستند و مواد آن‌ها وارد آب آشامیدنی نمی‌شود. 

مخازن آب خانگی امروزه در بیشتر موارد از نوع پلی‌اتیلن خریداری می‌شوند. این تانکرها از جنس پلی‌اتیلن ساخته ‌می‌شوند که به آن‌ها «مواد فود گرید» هم گفته می‌شود. این نوع از پلی اتیلن، برای نگهداری از آب شرب، مناسب‌سازی شده‌ است. این مخازن تا حد زیادی برای نگهداری از آب بهداشتی هستند و مواد آن‌ها وارد آب آشامیدنی نمی‌شود. 

از دیگر خصوصیات ایمنی مخازن آب خانگی، این است که بدنه بیشتر این تانکرها از نوع چندلایه هستند و لایه میانی در آن‌ها ضد اشعه خورشید است. به‌این‌ترتیب، عواملی بیماری‌زایی مانند جلبک‌ها و انواع میکروب و باکتری، آب را آلوده نمی‌کنند.

شما عزیزان می‌توانید برای دریافت اطلاعات در مورد مخزن آب کتابی به صفحۀ مخزن آب کتابی مراجعه کنید.

عوامل موثر بر ایمنی مخازن آب خانگی

تانکرهای آب موجود در بازار ایران که از جنس پلی‌اتیلن هستند استحکام و دوام بالایی دارند. در صورت نگهداری صحیح این مخزن‌ها تا 15 سال و بیشتر دوام خواهد داشت. اما این تمام کار نیست.

نگهداری اصولی از این تانکرها یکی از عواملی است که می‌تواند بر روی دوام و کیفیت آ‌ن‌ها تاثیر زیادی داشته باشد. اما چه عواملی می‌تواند بر روی ایمنی مخازن آب خانگی تاثیر بگذارد؟

1. اشعه مستقیم آفتاب

یکی از مهم‌ترین عواملی که می‌تواند ایمنی نگهداری این محصولات را مختل کند، تابش مستقیم آفتاب در طولانی مدت است. اشعه آفتاب پس از مدت‌های طولانی باعث پوسیدگی پلی‌اتیلن خواهد شد.

2. قرار گرفتن در کنار منابع گرما

یکی دیگر از عوامل مخرب در ایمنی مخازن آب خانگی، قرار گرفتن در کنار منابع گرما مانند آتش یا وسایل گرم‌کننده است.

3. نگهداری سیالات با چگالی بالا

این مواد می‌توانند باعث کم شدن دوام و آسیب به ساختار مخازن شوند.

4. ضربه و اجسام نوک تیز

این مخازن بسته به تعداد لایه‌هایی که دارند در برابر ضربات شدید و یا اجسام تیز و برنده، آسیب‌پذیر هستند.

نکات مهم برای حفظ ایمنی مخازن آب خانگی در هنگام نصب

وقتی مخزنی را برای نگهداری و ذخیره آب در منزل خریداری می‌کنید، باید نکاتی را در نظر بگیرید. از جمله این نکات، خرید مخزن چندلایه در سایز مناسب و هماهنگ با میزان مصرف شما است. علاوه بر این برای حفظ ایمنی، باید مکانی که قرار است مخزن در آن نصب شود را نیز در نظر داشته باشید.

این کار باعث می‌شود تا شکل مخزن را بهتر و متناسب با فضایی که در اختیار دارید، انتخاب کنید. پس از خرید مخازن آب خانگی، این نکات را در هنگام نصب در ذهن داشته باشید:

• برای حفظ ایمنی مخازن آب خانگی، حتما باید سطحی که قرار است این محصول روی آن قرار گیرد، کاملا صاف و تراز باشد. سطح مورد نظر همچنین باید زیر تانکر را به صورت کامل بپوشاند و حداقل 10 درصد از سطح زیر آن بزرگ‌تر باشد.

• بهتر است برای تراز کردن سطح زیر تانکر، زیر آن چیزی قرار ندهید. این کار باعث ایجاد خطرات، هم برای ساکنین و هم برای تانکر می‌شود.

• برای کنترل فشار آب در داخل تانکر، حتما از هواکش استفاده کنید.

• اتصالات مخزن را از نوع مرغوب و منعطف تهیه کنید تا فشاری به منبع آب شما وارد نشود.

• هیچ گاه بار اضافی روی تانکر قرار ندهید. از جابه‌جا کردن تانکر پر، پرهیز کنید.

• برای حفظ ایمنی مخازن آب خانگی، از نگهداری مایعات با چگالی بالاتر خودداری کنید.

• بهتر است مخزن را دور از منابع گرما، نور مستقیم و در مکان امن و مسقف نصب کنید.

نکات مهم برای نگهداری مخازن آب خانگی

• دمای مجاز برای نگهداری این مخازن بین 55 تا منفی 10 درجه سانتی‌گراد است. از نگهداری مخزن آب در کنار منابع گرمایی خودداری کنید. بهتر است در دماهایی بسیار پایین از یخ زدن آب درون تانکر جلوگیری کنید.

• بیرون و دورن مخزن آب را تمیز نگه دارید. پس از خرید مخازن آب خانگی، درب مخزن را به هیچ عنوان باز نگذارید.

• برای تمیز کردن مخازنی که نمی‌توان آن را به راحتی تمیز کرد، می‌توانید از قرص کلر استفاده کنید. همچنین برای شستشو و گندزدایی این مخزن‌ها می‌توانید از محلول آب و ایتکس استفاده کنید و تانکر را به خوبی آبکشی نمایید.

• مخزن را دور از جریان الکتریسیته نگهداری کنید.

• بهتر است هر چند وقت یک بار، به عنوان مثال هر 6 ماه یک بار، مخزن و اتصالات آن را به دقت وارسی و بازدید کنید. در این حالت، در صورت نشتی یا بروز اشکال، رفع مشکل راحت‌تر خواهد بود.

• اشیاء تیز و برنده را دور از مخزن‌های آب پلی‌اتیلنی نگهداری کنید.

• برای مناطق خیلی گرم، بهترین راهکار برای خنک‌تر نگه داشتن آب در این مخازن در صورتی که روی پشت‌بام هستند، استفاده از سایبان است.


سخن آخر

خرید مخازن آب خانگی یکی از بهترین راهکارها برای مدیریت فشار آب در مناطق شهری و روستایی است. ایمنی مخازن آب خانگی در هنگام نصب و نگهداری اهمیت فراوانی دارد. برای حفظ ایمنی و بهداشت آب، مخازن با کیفیت و سه‌لایه با بالا را خریداری کنید.

نصب در مکان تراز و صاف، دور نگه داشتن مخزن از منابع گرما و سرما و عدم نصب زیر تابش مستقیم خورشید، با بالا بردن طول عمر ان کمک می‌کند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0 Item | تومان
View Cart
به بالای صفحه بردن