محاسبه حجم مخزن ذخیره آب ساختمان

محاسبه حجم مخزن ذخیره آب ساختمان، انسان برای زندگی روزمره خود در خانه، محل کار و مکان های مختلف به آب زیادی نیاز دارد. با توجه به بحران آب در سراسر جهان، نیاز به ذخیره آب و قابلیت تعیین حجم مخزن آب ساختمان بیش از پیش احساس می شود. پیش بینی ها، مدل ها و برنامه ها به ندرت برای برنامه ریزی میزان مصرف آب کافی است. اما بسیاری از عوامل موثر بر حجم آب و محاسبه حجم آب را می توان شناسایی کرد. اگر می خواهید ظرفیت مخزن آب را محاسبه کنید، اساسا باید حجم آن را محاسبه کنید. ظرفیت و حجم معمولاً بر حسب گالن یا لیتر اندازه گیری می شود. قبل از خواندن ادامۀ مقاله به شما پیشنهاد می‌کنیم در صورت تمایل به خرید تانکر آب به صفحۀ خرید تانکر آب مراجعه کنید.

در ادامه از شرکت رادمان پلاست به چگونگی محاسبه حجم مخزن ذخیره آب ساختمان خواهیم پرداخت.

چگونگی محاسبه حجم مخزن ذخیره آب ساختمان

چگونگی محاسبه حجم مخزن ذخیره آب ساختمان

همانطور که می دانید افزایش جمعیت، افزایش تعداد ساختمان ها، توسعه صنایع مختلف و … و همچنین افزایش مصرف آب در کشور به دلیل کمبود آب در برخی مناطق که معمولاً ناشی از کمبود بارندگی می باشد، باعث افزایش بحران آبی شده است.

امروزه در بیشتر ساختمان ها مخازن ذخیره آب تعبیه می شود تا ساکنین در صورت قطعی یا عدم فشار از آن استفاده کنند. حتی اگر با کمبود آب مواجه نشدیم باید از پمپ های قوی یا مخازن ذخیره آب با حجم مناسب برای تامین آب طبقات بالای آپارتمان ها و ساختمان های بلند استفاده کرد.

لازم به ذکر است استفاده از مخزن ذخیره آب با حجم کمتر از مقدار مورد نیاز در تامین آب واحدها با مشکل مواجه می شود و در صورت نصب مخزن با حجم بیشتر از ظرفیت مورد نیاز، آب موجود در مخزن از بین نمی رود.

همچنین محاسبه حجم مخزن ذخیره آب ساختمان به ما کمک می کند تا مخزن ذخیره مناسبی را برای ساختمانمان تهیه کنیم.

روزانه آب درون مخزن تخلیه و تعویض می شود و همانطور که می دانید رکود آب می تواند باعث آلودگی آب در مخزن شود. در نتیجه انتخاب و استفاده از مخزن ذخیره آب با حجم و متریال مناسب برای تامین آب ساختمان بسیار حائز اهمیت است و بهتر می باشد برای اطمینان از کیفیت، مخزن ذخیره آب زیر نظر مهندسان تاسیسات انتخاب و نصب شود.

مخزن ذخیره آب میزان آب مصرفی، میزان مصرف آب و راندمان کامل این تجهیزات از نظر محاسبه حجم مخزن ذخیره آب ساختمان، نوع متریال و نحوه صحیح نصب این مخازن مورد بحث قرار می گیرد.

نحوه محاسبه حجم مخزن ذخیره آب ساختمان

نحوه محاسبه حجم مخزن ذخیره آب ساختمان

در ادامه محاسبه حجم مخزن ذخیره آب ساختمان باید ذکر کرد که لیتر یک واحد “محاسباتی” است که برای اندازه گیری حجم یا ظرفیت استفاده می شود.

یک لیتر یک اندازه گیری رایج است که اغلب برای مایعات استفاده می شود. محاسبه حجم تانکر آب بر حسب لیتر با توجه به ابعاد تانکر قابل انجام است و سپس از طریق ضرب یا تقسیم ساده می توان حجم بشکه یا منبع آب را به راحتی محاسبه کرد.

1. اندازه گیری ابعاد مخزن

بسته به اینکه مخزن مستطیلی یا استوانه ای دارید، باید طول، عرض (شعاع در مخازن استوانه ای) و عمق داخلی مخزن را اندازه گیری کنید.

برای تبدیل ابعاد به سانتی متر اگر به شما ابعاد بر حسب متر یا واحد اندازه گیری دیگری داده شده است، باید قبل از محاسبه حجم منبع، هر وجه مخزن را به سانتی متر تبدیل کنید. این امر تبدیل به لیتر را آسان می کند.

2. محاسبه حجم مخزن

محاسبه حجم مخزن ذخیره آب ساختمان برای حجم اجسام سه بعدی به شکل آن جسم بستگی دارد، زیرا حجم هر نوع شکل متفاوت محاسبه می شود.

حجم مخزن مکعب را بر حسب سانتی متر مکعب محاسبه می کنیم. این حاصل ضرب طول، عرض و عمق برابر با حجم مکعب منبع است.

در ادامه به موضوع نکات مهم محاسبه حجم مخزن ذخیره آب ساختمان می‌پردازیم.

نکات مهم محاسبه حجم مخزن ذخیره آب ساختمان

نکات مهم در محاسبه حجم مخزن ذخیره آب ساختمان

محاسبه حجم مخزن ذخیره آب ساختمان باید به گونه ای انجام شود که مخزن نصب شده قابلیت تامین آب مصرفی واحدها را داشته باشد.

به همین دلیل مهندسان تاسیسات هنگام محاسبه حجم این مخازن پارامترهای زیر را در نظر می گیرند:

1. تعداد ساکنین ساختمان

مهندسان پس از سرشماری و تعیین تعداد افراد ساکن در ساختمان محاسبه حجم مخزن ذخیره آب ساختمان را انجام می دهند.

به عنوان مثال میزان آب مورد نیاز هر فرد برای آشامیدن، شستشو، استحمام و … به طور متوسط 75 لیتر در روز است که در تعداد افراد ضرب می شود و در مجموع در نظر گرفته می شود.

برای به دست آوردن میزان دقیق آب مورد نیاز هر فرد در طول شبانه روز باید فعالیت در فضای باز، ساعات خواب، وضعیت سلامت فرد و … بررسی شود، اما به طور کلی میزان آب مورد نیاز 75 لیتر در هر 24 لیتر است.

2. تعداد سرویس های بهداشتی ساختمان

همانطور که گفته شد برای محاسبه محاسبه حجم مخزن ذخیره آب ساختمان باید تعداد سرویس های بهداشتی و شیرآلات داخل هر واحد را دانست.

بیشتر آب مصرفی واحدها مربوط به سرویس های بهداشتی است و به همین دلیل اطلاع مهندسین از تعداد کل سرویس های بهداشتی یک ساختمان حائز اهمیت است

3. تعداد واحد های ساختمان

پارامتر دیگری که برای محاسبه حجم منبع آب ساختمان باید مورد توجه قرار گیرد تعداد واحدهای ساختمانی است. با توجه به واحدها می توان میانگین تعداد توالت و شیر آب داخل هر واحد را به دست آورد و میزان آب مورد نیاز هر واحد را محاسبه کرد. در این صورت برای هر واحد مسکونی حدود 300 لیتر و برای هر واحد اداری 200 لیتر مخزن ذخیره آب در نظر گرفته شده است.

جمع بندی

در این مقاله از شرکت رادمان پلاست به چگونگی محاسبه حجم مخزن ذخیره آب ساختمان پرداخته شد. همچنین در این مقاله نکات مهم این نوع محاسبات نیز شرح داده شد. یکی از چالش های افرادی که قصد خرید منبع یا تانکر آب را دارند، کسب اطلاعات دقیق از ظرفیت و حجم تانکر آب است. از آنجایی که متاسفانه برخی از سودجویان در مورد ظرفیت تانکرها برای کسب سود بیشتر اغراق می کنند، دانستن روش های محاسبه حجم تانکرهای آب حائز اهمیت است. همچنین شما می توانید از مشاوران شرکت رادمان پلاست برای محاسبه حجم مورد نیاز مخزن آب برای ساختمانتان مشاوره بگیرید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0 Item | تومان
View Cart
به بالای صفحه بردن