چه زمانی باید از منبع آب در ساختمان استفاده کنیم ؟

چه زمانی باید از منبع آب در ساختمان استفاده کنیم؟
تعداد ساختمان های نصب کننده مخازن آب پلی اتیلن در چند سال گذشته افزایش یافته است. بنابراین می توان پیش بینی کرد که این تصمیم می تواند در برخی شرایط واقعا به صرفه باشد. کمبود آب یا کم فشار بودن خانه های امروزی و نیاز به تامین آب در مواقع بحرانی باعث شده است که اکثر مردم به دنبال استفاده از مخازن ذخیره آب در منازل خود باشند. نصب مخازن آب همیشه نباید با استفاده از پمپ آب خانگی صورت بپذیرد. در ادامه از شرکت رادمان پلاست به بررسی برسش چه زمانی باید از  مخزن آب در ساختمان استفاده کنیم خواهیم پرداخت.

محل نصب مخازن ساختمان کجا است؟ | رادمان پلاست

مخازن آب در ساختمان چیست؟

مخزن آب وسیله ای برای ذخیره و نگهداری مایعاتی مانند آب نمک, آب معمولی یا محلول کلر است. در بسیاری از صنایع مانند آب کاربرد دارد و این مخزن یکی از معماری های سنتی ایران است که معرف آب و ذخیره آن در ایران باستان است. این سازه یک مخزن آب ساختمانی است که برای ذخیره آب آشامیدنی استفاده می شود. قرار گرفتن این تانک در اعماق زمین آن را خنک می کند. همچنین در ادامه پاسخ به پرسش چه زمانی باید از منبع آب در ساختمان استفاده کنیم, باید ذکر کرد که برخلاف آب مخزن, از آب استخر برای مصارفی مانند توالت و شستشو استفاده می شد. اما امروزه از مخازن مختلفی برای ذخیره آب استفاده می شود که هر کدام برای نگهداری نوع خاصی از آب استفاده می شود. مخازن آب در ابتدا با استفاده از سنگ, چوب یا خاک رس تولید می شدند. اما امروزه برای ساخت مخازن آب از مواد اولیه مختلفی از جمله مخازن فلزی, پلیمری و بتنی استفاده می شود. این مخازن برای ذخیره آب ساختمان مورد استفاده قرار می گیرند و به صورت پیش ساخته و در محل تولید می شوند.

چه زمانی باید از منبع آب در ساختمان استفاده کنیم | رادمان پلاست

زمان مناسب برای استفاده از منبع آب برای ساختمان

برخی از ساختمان ها دائماً با مشکل کم فشار آب مواجه هستند که می تواند ناشی از تاسیسات غیراستاندارد یا تعداد زیاد واحدها و طبقات و… باشد و گاهی فشار آب به دلایلی به طور موقت افت می کند. دلایلی مانند: نشتی لوله ها, گرفتگی لوله ها, جرم گیری تجهیزات, مصرف بیش از حد آب توسط ساکنین ساختمان. برخی برای مقابله با این مشکل به نصب پمپ در شبکه آب و فاضلاب روی می آورند. اما این نه تنها غیرقانونی است. همچنین امکان پمپاژ آب آلوده به شبکه آب شرب ساختمان را افزایش می دهد. بهترین راه حل برای فشار کم آب, نصب منبع آب است. اگر این مخزن را در جای خود و در ارتفاع استاندارد نصب کنید, حتی نیازی به پمپ نخواهید داشت. همچنین تمام این موارد می توانند پاسخگوی چه زمانی باید از منبع آب در ساختمان استفاده کنیم باشند.
در فصول گرم سال که مصرف آب در سراسر کشور رو به افزایش است, برخی شهرها و مناطق با کمبود آب مواجه هستند. بنابراین بسیاری از ساکنان ساختمان های این مناطق تصمیم می گیرند با نصب منبع آب, بحران دائمی آب را کنترل کنند. به این ترتیب آب به کمک پمپ در مخزن ذخیره شده و در ساعات قطع آب به آپارتمان ها هدایت می شود. یکی از رایج ترین و مطمئناً جالب ترین دلایل استفاده از مخزن آب در ساختمان, ذخیره آب باران است. زیرا می توان با کمک منابع ذخیره آب, سیستمی برای جمع آوری آب باران ایجاد کرد. مهمترین هدف ذخیره آب باران استفاده از آن برای کشاورزی یا باغداری است. البته این آب حتی در ماشین لباسشویی, ظرفشویی, کولر آبی و… قابل استفاده است اما اولین استفاده بیشتر است.
با این کار در قبوض آب صرفه جویی کرده و کمک بزرگی به طبیعت خواهید کرد. در برخی مناطق, آب آشامیدنی به اندازه کافی تمیز نیست. گاهی اوقات عوارض جانبی مانند گیجی, خستگی و سردرد ایجاد می کنند. همچنین این موارد یکی از عوامل اصلی در پاسخ به پرسش چه زمانی باید از منبع آب در ساختمان استفاده کنیم, می باشند. در مواردی که آلودگی آب شدیدتر باشد, ممکن است بیماری هایی مانند وبا, هپاتیت و… نیز مشاهده شود. برای جلوگیری از بروز چنین مشکلاتی در این مناطق می توان یک منبع آب مقاوم نصب کرد. منبعی که از نفوذ ذرات گرد و غبار و جاری شدن آب آلوده به آب آشامیدنی جلوگیری می کند.

زمان مناسب برای استفاده از منبع آب برای ساختمان | رادمان پلاست

محل نصب مخازن ساختمان کجا است؟

در ادامه پاسخ به پرسش چه زمانی باید از منبع آب در ساختمان استفاده کنیم, باید ذکر کرد که مخازن آب ساختمان معمولاً در پشت بام یا در پارکینگ و موتورخانه یا روی زمین یا حتی زیر زمین نصب می شوند. اگر امکان نصب مخزن بر روی پشت بام وجود دارد پیشنهاد می کنیم این مکان را انتخاب کنید. زیرا وجود مخزن در ارتفاع طبقات ساختمان باعث می شود گرانش و فشار گرانشی زمین به هدایت آب به داخل شبکه کمک کند. در این صورت کارایی این مخازن در عمل افزایش می یابد. البته اگر تصمیم به نصب مخزن روی پشت بام دارید, ابتدا باید ظرفیت وزنی مخزن روی سقف را بررسی کنید. اگر ساختمان استانداردی دارید که مقاومت کافی در برابر باد و طوفان و سایر عوامل محیطی دارد, کف سقف می تواند وزنی بین 300 تا 500 کیلوگرم بر متر مربع را تحمل کند. قابل ذکر است,این موارد یکی از عوامل اصلی در پاسخ به پرسش چه زمانی باید از منبع آب در ساختمان استفاده کنیم, می باشند.
دلیل اصلی نصب مخزن در بالای ساختمان, آبیاری مناسب سایر طبقات ساختمان می باشد زیرا این نوع آبیاری برای مکان هایی که با افت فشار آب مواجه هستند استفاده می شود. در این شرایط با نصب منبع ذخیره آب در ارتفاع بالاتر می توانند مشکل کم آبی را کنترل کنند. یکی دیگر از دلایل قرار دادن مخزن بر روی سقف, کمبود فضای ذخیره سازی برای آنها است.

جمع بندی

در ادامه پاسخ به پرسش چه زمانی باید از منبع آب در ساختمان استفاده کنیم, باید ذکر کرد که مخازن آب ساختمان معمولاً در پشت بام یا در پارکینگ و موتورخانه یا روی زمین یا حتی زیر زمین نصب می شوند. اگر امکان نصب مخزن بر روی پشت بام وجود دارد پیشنهاد می کنیم این مکان را انتخاب کنید. زیرا وجود مخزن در ارتفاع طبقات ساختمان باعث می شود گرانش و فشار گرانشی زمین به هدایت آب به داخل شبکه کمک کند. در این صورت کارایی این مخازن در عمل افزایش می یابد. البته اگر تصمیم به نصب مخزن روی پشت بام دارید, ابتدا باید ظرفیت وزنی مخزن روی سقف را بررسی کنید. اگر ساختمان استانداردی دارید که مقاومت کافی در برابر باد و طوفان و سایر عوامل محیطی دارد, کف سقف می تواند وزنی بین 300 تا 500 کیلوگرم بر متر مربع را تحمل کند. قابل ذکر است, این موارد یکی از عوامل اصلی در پاسخ به پرسش چه زمانی باید از منبع آب در ساختمان استفاده کنیم, می باشند.
دلیل اصلی نصب مخزن در بالای ساختمان, آبیاری مناسب سایر طبقات ساختمان می باشد زیرا این نوع آبیاری برای مکان هایی که با افت فشار آب مواجه هستند استفاده می شود. در این شرایط با نصب منبع ذخیره آب در ارتفاع بالاتر می توانند مشکل کم آبی را کنترل کنند. یکی دیگر از دلایل قرار دادن مخزن بر روی سقف, کمبود فضای ذخیره سازی برای آنها است. مجموعه رادمان پلاست به عرضه انواع مخازن آب اعم از تانکر آب 1000 لیتری و .. نیز می پردازد و آماده خدمت رسانی به شما عزیزان می باشد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0 Item | تومان
View Cart
به بالای صفحه بردن